Білий слон

Українська

Рятувальний пост

Унікальна найвища в Україні високогірна рятувальна станція діє у приміщенні Міжнародного наукового центру "Обсерваторія" на горі Піп Іван Чорногірського хребта, що у Карпатах.


Це - Явірницьке пошуково-рятувальне відділення 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи спеціалізованої пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України в Івано-Франківській області. Створення на третій за висотою вершині нашої країни окремого поста значно скорочує час прибуття рятувальників до місця нештатної ситуації, надає можливість своєчасно і оперативно допомогти туристам, які потрапили у біду. Головне завдання діючого підрозділу – проведення пошуково-­рятувальних робіт, надання максимально швидкої допомоги людям, у тому числі й першої домедичної, інформаційне сприяння, налагодження комунікації та взаємодії з відвідувачами об’єкту, проведення роз’яснювальної роботи. Досвіду створення й функціонування таких підрозділів на високогір’ї в нашій країні не було, з цим істотно допомогли партнери з Польщі. Нині у процесі роботи формуються и й удосконалюються концепція, підходи до роботи, організація життєзабезпечення та вимоги до подальшого технічного оснащення служби.

Будівля на вершині гори Піп Іван, яка завжди приваблювала туристів, нині, у часи створення тут Міжнародного наукового центру «Обсерваторія», стає ще більш цікавою для тих, хто мандрує горами. Це означає істотне збільшення туристичного потоку. Тож постійна присутність рятувальників на такій висоті абсолютна виправдана, адже Чорногірський хребет є дуже людним місцем, через нього пролягають улюблені маршрути багатьох туристів не тільки з України, а й з-за кордону. Потік туристів через Чорногірський хребет є постійним, найбільше їх буває влітку – понад 6 тисяч на місяць, в середньому впродовж одного дня на вершину піднімається більше 200 осіб. Навіть взимку, коли на горі екстремальні від’ємні температури, вітри, хмарність, коли на відстані декількох метрів вже нічого не видно, потік туристів не припиняється.

На думку начальника Управління ДСНС України в Івано-Франківській області Володимира Чернецького, створення високогірного поста стало можливим завдяки чіткій позиції Управління щодо оперативного порятунку людей в горах та усвідомлення нових підходів до рятувальних робіт у рамках реформування Служби з надзвичайних ситуацій і, звичайно, завдяки давній і тісній співпраці з польськими колегами.

Прикарпатських і польських рятувальників єднає дружба, яка триває ще з 2008 року, коли польські колеги допомагали ліквідовувати на Прикарпатті наслідки масштабної повені. Ця співпраця продовжилася і в наступні роки у рамках проекту «Польська допомога», у проведенні спільних навчань та тренувань.

За останні роки було проведено велику роботую. Чергування рятувальників на горі Піп Іван розпочалися з серпня 2015 року у тестовому режимі, було вирішено багато організаційних та побутових питань – облаштовано приміщення, в якому забезпечене тепло і світло, знайдено і приведено в порядок джерело питної води, вирішено питання зв’язку – від мобільного телефону до Wi- Fi, визначені оптимальні режими чергувань, створені всі умови для повноцінної роботи гірських рятувальників. А 16 вересня 2017 року відбулося урочисте відкриття першої черги відновлення Астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван – посвята рятувального поста гірських рятувальників та екуменічна молитва.

У перспективі тут заплановано створення Міжнародного тренувального центру гірських рятувальників, який об’єднає не тільки українських і польських рятувальників, але й інших країн Карпатського регіону.

Щодо допомоги Польщі, то вона має багато аспектів. Крім тих, про які вже було сказано, вона також спрямована на підготовку гірських рятувальників України у співпраці з Групою ГОПРу, яка працює у Бещадах. Після завершення навчання польська сторона планує надати обладнання, спорядження і снігопрохідну техніку для найсучаснішого оснащення високогірного посту на горі Піп Іван.

Керівник Бещадської рятувальної групи Вітольд Томака впевнений, що зацікавлення і мотивація колег з України, підхід до навчання, який вони демонструють, свідчать про важливу і взаємовигідну співпрацю на горі Піп Іван між рятувальниками України та Польщі, зокрема щодо підвищення рівня підготовки надання першої медичної допомоги.