Білий слон

Українська

Присмерки Чорного лісу

Період ІІ світової війни був одночасно періодом чисельних злочинів щодо поляків зі сторони сталінського Союзу Радянських Соціалістничних Республік та гітлерівського ІІІ Рейху. Репресійні системи цих двох держав мали деякі подібні аспекти, зокрема вивезення до концтаборів та таборів примусових робіт, чисельні людовбивчі акції та боротьба з народними елітами.

Однією з акцій німецького плану „Intelligenzaktion”, який полягав на винищенні польської інтелігенції, яка проживала в основному на землях окупованих ІІІ Рейхом, було масове вбивство в Чорному лісі, в околиці Станіславова. Жертвами цієї акції з 1941 року були в основному лікарі, вчителі та духовенство, які мешкали у Станіславові.

До віднайдення у 1988 році збірних могил замордованих гітлерівцями станіславівських представників польської інтелігенції причинився уродженець Станіславова Адам Рубашевскі, який проводив збір матеріалів та старався зберегти пам’ять про ці події.

Пізніше, у 2011 році, завдяки зусиллям членів Товариства польської культури „Пшиязьнь” у співпраці з польською Радою охорони пам’яті боротьби та мучеництва і місцевою українською владою, на території цвинтаря вдалося відкрити пам’ятник жертвам вбивства у Чорному лісі.

Лише в останніх роках зідентифіковано, що у станіславівських „ямах смерті” спочиває не 250 тіл жертв масового вбивства – як вважалося спочатку – але рештки 700 осіб, розстріляних нацистами.

Щоб вшанувати пам’ять жертв Чорного лісу, TV Niezależna Polonia Ltd. з Канади створила фільм „Присмерки Чорного лісу”, який представляє зокрема історію Станіславова, званого колись третім містом Галичини, ситуацію 1941 року та історію відкриття і відновлення цвинтаря у Чорному лісі

Сценаристом і режисером фільму „Присмерки Чорного лісу” є Вацлав Куйбіда, якого родина походить зі Станіславова. Дідусь Куйбіди був польським вчителем і став однією із жертв масового вбивства у Чорному лісі.

„Добрі 6 років я старався сфіналізувати цей фільм, знайти кошти, тому що акція людовбивства у Станіславові з 1941 року є однією з важливих, а невідомих на широкий загал прикладів боротьби німців з польською елітою. Акція у Станіславові була у звірський спосіб ідеальною, тому що створено список найбільш патріотичних елементів Станіславова, їх підступно заманювали до Гестапо, а потім розстрілювали у Чорному лісі. Думаю, що це дуже важлива для польської держави та для поляків документальна стрічка. Зараз чекаємо на можливість її розповсюдження”, – сказав у Польському радіо для закордону Вацлав Куйбіда.

Маємо надію, що фільм „Присмерки Чорного лісу” буде запрезентований також в Івано-Франківську, а місцева польська громада та особи зацікавлені історією регіону матимуть змогу дізнатись більше про цю драматичну сторінку історії.

Продукція фільму була співфінансована Сенатом Республіки Польща, у рамках програми опіки над полонією та поляками за кордоном 2019, за посередництвом Фундації „Допомога полякам на Сході”.

Теги: POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE