Чорногора (Піп Іван) є найвищим гірським масивом Українських Карпат. Дослідження її фізично-географічних характеристик має значення для великої території регіону. Хребет займає унікальну позицію в гірській системі Карпат. Його клімат вважається особливим і має вплив на значну територію.
Вивчення кліматичних особливостей Чорногори почалося в 20х-30х роках ХХ століття, коли на полонині Пожижевська (1401 м н.р.м.) почала діяти метеостанція. На ній фіксувались атмосферні опади дощоміром і плювіографом. За допомогою плювіографу 30-31 серпня 1927 року було зафіксовано сильну зливу, яка тривала з 19:50 до 00:20. За цей час випало 123 мм опадів. Згодом був проведений аналіз розподілу опадів у північно-східному нахилі Карпат, але спостереження були спорадичними.
Сезонна частота (%) опадів на Пожижевській в 1960-2010 роках
Середня швидкість вітру (м / с) на Пожижевській в 1960-2010 роках
Роза ветрів Пожижевської в 1960-2010 роках
Середнє значення верхньої межі лісу в Чорногорі (a.Сіороден, 1948)
Періодично також спостерігали за сонячним випромінюванням. Імпульс для метеорологічних досліджень в Чорногорі дав відкриття Обсерваторії на горі Піп Іван в 1938 році. Вони були перервані Другою світовою війною.
Відновлення цих досліджень є важливим з точки зору унікальності розташування Обсерваторії. На прилеглу територію чинять вплив великі атмосферні маси. У зв’язку з чим, вивчення фізико-географічних характеристик терену матиме особливе значення. В Обсерваторії плануються метеорологічні вимірювання та спостереження а саме:
- Атмосферний тиск;
- Сонячна радіація;
- Сонячне випромінювання (пряма, розсіяна, сумарна, відбита і ефективна);
- Температура повітря і ґрунту;
- Вологість повітря;
- Випаровування;
- Швидкість і напрямок вітру;
- Атмосферні опади;
- Виміри та спостереження сніжного покриву;
- Вимірювання величини охолодження повітря;
- Стан поверхні ґрунту;
- Хмарність;
- Видимість;
- Атмосферні явища;
- Вимірювання хімії атмосфери.
Обсерваторія буде своєрідним центром, де завдяки інтеграції багатьох наук і методів можна буде проводити сучасні дослідження, серед яких найбільш актуальним на сьогодні є зміни клімату. А також слугуватиме базою студентських практик.
На сьогоднішній день
-Написано програмне забезпечення для метеорологічної станції
-Вирішено яке саме обладнання має бути встановлено
Кліматична станція