В Івано-Франківській області на горі Піп Іван у Карпат на будівлі колишньої обсерваторії Білий Слон, яка знаходиться на реконструкції, планують встановити два телескопи - навчальний та для наукових проєктів, пов’язаних з космосом.
Про це кореспонденту Укрінформу розповів ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Ігор Цепенда.
"Від часу встановлення смарт-датчика Lufft на обсерваторії має минути два роки. Тоді ми встановимо два телескопи. Один телескоп буде мати навчальний характер. Ми хочемо розширити коло студентів, які будуть цікавитись астрономією, а нині всі університети світу мають свої астрономічні обсерваторії, і це не лише престижно, але й має неоціненне наукове значення. І другий телескоп буде безпосередньо займатися науковими проєктами. Найперше, це може бути пов’язано з космічним сміттям, бо це – дуже важлива тематика, супроводження супутників", - розповів Цепенда.
За його словами, нині невеликий старт-датчик Lufft WS 800, висотою у 30 см, який встановлено на даху обсерваторії, кожні три хвилини моніторить температуру, силу вітру, хмарність неба, характер блискавок та інше.
Він зауважив, що результати роботи Smart-датчика науковці очікують у 2021 році. Отримана інформація допоможе їм також визначити типи телескопів, які встановлять на будівлі обсерваторії. Ігор Цепенда вже припускає, що "за 3-5 років обсерваторія стане найбільшим науковим об’єктом не лише в Україні, але й у східній Європі".
Реконструкцію обсерваторії розпочали у 2011 році за участі Прикарпатського та Варшавського університетів. Торік Прикарпатський національний університет розпочав проєкт "Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру" PIMReC, мета якого – співпраця України та Польщі задля розвитку безпечного туризму в Карпатах. Вартість проєкту 1 млн. 50 тис. євро. Одним із завдань проєкту є реконструкція та структурна адаптація колишньої астрономічної та метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру та пошуково-рятувальної станції, що функціонуватиме цілорічно. https://www.ukrinform.ua/rubric-technology/2888755...
Теги: Обсерваторія