В.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда відвідав Віхорлацьку астрономічну обсерваторію на Колоницькому Седлі (Словаччина). З діяльністю астрономічного наукового та учбового центру його ознайомив її засновник та багаторічний директор, а нині керівник проєкту «Карпатський зоряний шлях» Ігор Кудзей.
Метою візиту в.о. ректора стало ознайомлення з досвідом розбудови цього центру та домовленості про подальшу спільну співпрацю Віхорлацької астрономічної обсерваторії з Міжнародним науковим центром «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів.
Наукові астрономічні спостереження тут розпочалися з 2006 року, відколи було встановлено 1 м телескоп. Наразі це один з найбільших телескопів Словаччини. Зараз на Колоницькому Седлі працює 7 телескопів для науки і велика кількість різних невеликих телескопів для астротуризму.
«Як телескоп, зазвичай, стоїть на трьох ногах, так і наша діяльність будується на трьох китах – наука, освіта, популяризація», — розповів Ігор Кудзей.
Наукову діяльність зосереджено у цій Астрономічній обсерваторії на спостереженнях різних типів змінних зірок. «Завдяки своєму розташуванню в парку «Полонина Темне небо» ми маємо ідеальні умови для цієї роботи», — пояснив керівник проєкту «Карпатський зоряний шлях».
Також тут системно впроваджують популяризаційні та просвітницькі програми для шкіл, університетів та громадськості.
На території Обсерваторії працює й станція, яка контролює якість повітря. «У нас тут є найчистіше повітря у Словаччині», — підкреслив Ігор Кудзей, додавши, що це не випадково, адже у місцевості, де розташований науковий та освітницький центр, немає шкідливих виробництв.
Також на території комплексу розташовано болідну станцію Чеської Академії Наук. Вона досліджує метеорити, які не згорають, а падають на землю. Її було тут побудовано у 2016 році і за цей час вона зареєструвала близько 8 великих болідів. Вчені Чехії та Словаччини були б зацікавлені у встановлені такого ж типу станції на Міжнародному науковому центрі «Обсерваторія» на горі Піп Іван, аби визначення місць падіння метеоритів були ще точнішими.
Більшість невеликих телескопів Обсерваторії на Колоницькому Седлі працюють для едукації та популяризації астрономії. Вони розташовані у декількох спеціально обладнаних приміщеннях з розсувними дахами, які зовні схожі на гаражі або невеличкі акуратні ангари.
«Я зробив так, що фактично всі телескопи з наших павільйонів підʼєднані до центрального пункту спостереження. Тож спостерігач на своєму екрані бачить все, що бачить кожен з телескопів, і контролює всі спостереження», — пояснив Ігор Кудзей.
Крім телескопів і станцій в Обсерваторії є спеціальний датчик, який має звʼязок зі геостаціонарним супутником на висоті 30 тисяч кілометрів. У результаті їх взаємодії створюється локальна модель атмосфери, що дає змогу прогнозувати погоду.
А ще для відвідувачів Обсерваторії у невеличкому тифлопланетарії є можливість… ходити по небу руками. Тобто тактильно відчути різницю у розмірі зірок та дослідити з'єднання зірок у сузір'ях.
Окремою родзинкою центру є сонячний годинник, який завжди привертає увагу гостей.
Унікальним винаходом Ігоря Кудзея є M.A.R.S. (мобільна астрономічна ротаційна станція). Це схожа на карусель конструкція для астротуристів, яка дозволяє роздивлятися зоряне небо у зручному для людини лежачому положенні.
Не менш унікальним зі своїми лайфхаками і особливостями є планетарій обсерваторії. Його було урочисто відкрито 26 квітня 2012 року за участі першого словацького космонавта Івана Белли.
Планетарій — зовні схожий на НЛО посеред гір — це окрема споруда з сучасним обладнанням, 3D проектором і проекторами зі спецефектами, комфортабельним залом з ефектним натяжним куполом, завдяки якому вирішено проблему акустики, та навіть кімнатами для студентів університетів, які проходять тут стажування і практики. Цікаво, що кожна кімната для проживання має назву зірки!
Відвідувачам обсерваторії (зазвичай це групи з 15-20 осіб) пропонують, зокрема так званий зоряний пакет — цікаву різнопланову тригодинну програму з ознайомленням з більшістю елементів наукового центру та лекцією у планетарії. Зацікавлення величезне. Щодня.
Під час розмови в.о. ректора Ігоря Цепенди з керівником проєкту «Карпатський зоряний шлях» Ігорем Кудзеєм між Прикарпатським національним університетом та Віхорлацькою астрономічною обсерваторію досягнуто домовленості про укладання договору про співробітництво.
Словацькі колеги зацікавлені і готові ділитися досвідом з нашим Міжнародним науковим центром «Обсерваторія» на горі Піп Іван. Також у планах — спільні наукові астрономічні, екологічні та метеорологічні дослідження у найближчому майбутньому.