В.о. ректора Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда відвідав обсерваторію Скалнате Плесо Астрономічного інституту Словацької Академії Наук на висоті 1786 метрів у Високих Татрах. Заснована в 1943 році, своїм виглядом і знаходженням у складних кліматичних умовах високогір’я вона є схожою з Міжнародним науковим центром «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів на горі Піп Іван. Саме тому було дуже цікаво ознайомитися з її функціонуванням та досвідом роботи науковців, які тут працюють.
Обсерваторію заснував чеський метеоролог та астроном Антонін Бечварж. Він був її директором до 1950 року і виконав багаторічну серію систематичних спостережень сонячної фотосфери, велику кількість фотографічних і візуальних спостережень комет і метеорів. У 1947 році першим у світі почав складання атласів зоряного неба, що отримали широке визнання.
Як розповіли в.о. ректора ПНУ Ігорю Цепенді наукові співробітники обсерваторії Габріель Червак та Павол Дуріш, Скалнате Плесо відома дослідженнями комет, астероїдів і змінних зірок.
Вони показали основні інструменти обсерваторії. Це два телескопи.
Перший — 1,3-метровий телескоп Nasmyth-Cassegrain для досліджень зірок і небесних тіл, обладнаний спектрографом та інфрачервоною камерою. Цей телескоп є автоматизованим, здатен виконувати високотехнологічні спостереження та тестування.
Другий — 61-сантиметровий телескоп Ньютона з камерами та фільтрами.
Він призначений для фотометричних спостережень астероїдів та комет.
Крім астрономічних досліджень, обсерваторія проводить метеорологічні спостереження.
У будівлі обсерваторії також розміщується метеорологічна станція, що належить Геофізичному Інституту.
Також обсерваторія два рази на місяць приймає туристів, зокрема організовує екскурсії, де в окремі дні вони можуть взяти участь у спостереженнях за зоряним небом.
Міжнародний науковий центр «Обсерваторія» Прикарпатського та Варшавського університетів планує проводити спільні наукові дослідження з обсерваторіями країн Карпатського регіону. Тож знайомство з обсерваторією Скалнате Плесо є одним з перших кроків до майбутньої співпраці.