Білий слон

Українська

  Інформаційна довідка

  Міжнародний центр зустрічей студентської молоді України і Польщі (МЦЗ) є проектом Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

  Ідея створення Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України та Республіки Польща ґрунтувалася на досвіді Франції і Німеччини, коли в 1960-х роках канцлер Німеччини Конрад Аденауер і президент Франції Шарль-де-Голль зрозуміли, що для реалізації ідеї створення спільної Європи та ЄС, насамперед, потрібно налагодити міжлюдські відносини між їхніми країнами, які за результатами Другої світової війни залишались надзвичайно напруженими.

  З цією метою було визначено покоління людей, які мали розбудовувати об’єднануЄвропу і, відповідно, формувати спільну стратегію. Цю місію взяли на себе Центри зустрічей студентської молоді. Першочергове завдання Центрів полягало у створенні дискусійних майданчиків для подолання стереотипів, які нашарувались десятками років в обох суспільствах; формування відчуття вразливості один одного щодо тих проблем, які виникли у наслідок конфліктів і війни, а також у формуванні спільного бачення майбутнього. У Європі діяльність такого роду центрів добре зарекомендувала себе як дієвий інструмент примирення. Це стало фундаментом для двох локомотивів об’єднаної Європи– Німеччини і Франції, які створили платформу для реалізації цієї ідеї.

  На початку 1990-х років цю формулу запозичила Польща. Взаємини між Польщею і Німеччиною за результатами Другої світової війни також були особливо складними. Це було викликано пам'яттю про мільйони загиблих поляків від рук гітлерівців, масових депортацій німецького населення, територіальних претензій тощо. В цих умовах політичні кола Німеччини і Польщі прийняли рішення про створення Центру зустрічей студентської молоді в Кшижовій, на базі колишнього палацу генерала Гельмульта фон-Мольтке. Ідея створення Центру зустрічей студентської молоді грунтувалась на тих же пріоритетах, які виконували Центри зустрічей молоді Німеччини і Франції.

  Хронологія подій. Зважаючи на досвід європейських колег, а також враховуючи складні взаємини обох суспільств на тлі історичної пам'яті, у 2007 р. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника спільно з Варшавським університетом зініціювали ідею створення Центру зустрічей студентської молоді України і Республіки Польщі. Гаслом діяльності Центру стало – “Пам'ятаючи про минуле – разом будуємо майбутнє”.

  Від тоді ця ініціатива отримала постійний патронат Президентів України та РП. Згадане питання увійшли до порядків денних засідань Консультаційних комітетів президентів України та Республіки Польщі починаючи від 2007 р.

  У 2011 р. питання створення Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України та Республіки Польща, а також відновлення астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван – теперішній Міжнародний науковий центр «Обсерваторія» – увійшли в Дорожню карту українсько-польських відносин.

  У 2017 р. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника взяв участь у конкурсі інвестиційних проектів з ідеєю створення Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України і Республіки Польщі у с. Микуличин. Пропозиція університету про реалізацію згаданої концепції, яка виявилась успішною для Німеччини і Франції та Німеччини і Польщі, була підтримана урядом України для реалізації. Це позитивне рішення Уряду відбувалось в умовах загострення міждержавних взаємин України з Польщею, Угорщиною і Румунією на тлі історичної пам’яті.

  Концепція Центру, запропонована Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника, будується на досвіді діяльності міжнародних молодіжних центрів Німеччини, Франції, Польщі, але вносить нові елементи, які докорінно відрізняють її від згаданих Центрів зустрічей студентської молоді. Саме село Микуличин підходить для реалізації цього задуму якнайкраще, бо воно також формувалося на полікультурному пограниччі – на кордонах країн, народів, культур, релігій і мов.

  У концепції збережено традицію дискусійного клубу, який дозволить створити майданчик для спілкування молоді різних країн з метою роздумів про минуле з метою формування спільного бачення майбутнього.

  Перший елемент, який до цього часу не був реалізованийв інших центрах – це створення сучасного ІТ-Hub. Мета якого полягає у формуванні платформи комп’ютерних симуляцій при прийнятті управлінських рішень для молодих лідерів. Подібні програми вже віддавна розроблені в США та країнах ЄС й успішно функціонують для формування мислення керівників різних ланок при підготовці їх до управління.

  Другий елемент – це унікальна платформа розвитку наукової та інноваційної практичної (stаrt-ups) співпраці, для дискусій, проведення семінарів, конференцій.

  Третій елемент – це спільні гірські мандрівки в Карпатах, які мають інтегрувати і зближувати молодь різних країн в екстремальних умовах. Цьому також сприятиме діяльність Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» (г.Піп Іван 2002 м, Чорногірській хребет, Карпати) - проекту, якій реалізовують Прикарпатський та Варшавський університети.

  Згадані напрямки діяльності Центру дозволять формувати потужне проукраїнське лобі, насамперед, в середовищі країн Євопейського Союзу, а також серед важливих для України країн світу. Додатково, вже сьогодні ініціатори проєкту – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника та Варшавський університет усвідомлюють, що завдання і потужність Міжнародного центру зустрічей студентської молоді значно виходить за свої рамки. Тобто, на найближчу перспективу цей центр стане Центром інтеграції молоді ЄС та країн пострадянського простору. Це дозволить Україні формувати свій позитивний імідж і лобі України не тільки в межах ЄС.

  На даний час завершуються перемовини польськими партнерами, які позитивно ставляться до ідеї фінансового входження в цей проект шляхом придбання сучасного ІТ-обладнання для реалізації першого завдання центру.

  Технічний опис проекту. МЦЗ будується у селі Микуличин Яремчанської міськради Івано-Франківської області на земельній ділянці університету поруч із університетським Спортивно-оздоровчим комплексом «Смерічка».

  Проект МЦЗ здійснено ТОВ “Ательє Архітектури плюс”. Архітектор – Я.Дорошенко. У 2018 році на Всеукраїнському конкурсі автор проекту став лауреатом премії “Спілки архітекторів України”. Проект унікальний за своїм виконанням, оскільки з одного боку, треба було вписати будівлю у гірський ландшафт з максимальним збереженням в архітектурі національного колориту, а, з іншого, створити надсучасний конгрес-центр, який би задовольняв смаки молоді та виконував свої головні завдання.

  Загальна архітектурна ідея комплексу – це трикутний будинок-гражда галерейного типу. З усіх його боків – двоповерхові корпуси. Центральна частина використовуватиметься як конференц-зал. Загалом передбачено 60 номерів, у яких можна розселитидо 200 осіб. Головний вхід у МЦЗ передбачено з вулиці. Сам конференц-зал (450 кв. м) є універсальним для конференцій, виставок та будь-яких інших масових заходів і розрахований на 400 осіб. Його висота сягає 12 метрів. Найнижча стеля допоміжних залів – 6 метрів.

  На першому поверсі також розташуються їдальня й кафе. Проектом передбачено й допоміжні танцювально-тренувальні зали, які сучасна конструкція дозволяє трансформувати. На другому поверсі, крім номерів, заплановані зали для проведення секцій, комп’ютерний зал, медіатека, відпочинкові зони.

  Крім основного будинку Центр матиме господарський будинок, трансформаторну підстанцію, біологічні очисні споруди, автономну електростанцію, водопровідну насосну станцію, резервуари для води, протипожежні резервуари тощо.

  6 листопада 2018 року за результатами тендеру у системі «Прозорро» перемогу отримало ПП «Промбудсервіс-Косів» (загальна сума тендеру склала 166,40 млн грн.)

  Інформаційна складова. У МЦЗ поки що немає окремого сайту, але на період будівництва проекту йому присвячено окремий пункт меню на сайті Міжнародного наукового центру «Обсерваторія» - БІЛИЙ СЛОН, який є проектом-супутником МЦЗ і відбудовується на горі Піп Іван (Чорногірський хребет, Карпати) силами Прикарпатського національного університету і Варшавського університету, Управління ДСНС в Івано-Франківській області завдяки фінансуванню Європейського Союзу в рамках транскордонного гранту Польща-Білорусь-Україна. На окремій сторінці сайту БІЛИЙ СЛОН, присвяченій МЦЗ, можна ознайомитися з історією проекту, новинами тощо http://observatorium.pnu.edu.ua/post/reportazh-z-budivelnogo-maidanchika

  Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej

  RZECZYPOSPOLITEJ Polskiej i Ukrainy


  Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy (MCS) to projekt Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka.

  Pomysł stworzenia Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej RP i Ukrainy powstał na podstawie doświadczeń współpracy Francji i Niemiec, kiedy to w latach 60. kanclerz Niemiec Konrad Adenauer i prezydent Francji Charles de Gaulle zrozumieli, że z myślą o realizacji idei stworzenia wspólnej Europy i UE, przede wszystkim należy nawiązać relacje międzyludzkie pomiędzy ich krajami, które po II wojnie światowej pozostały niezwykle napięte.

  W tym celu wybrano młode pokolenie, które miało rozwijać zjednoczoną Europę, a tym samym formować wspólną strategię. Misję tę podjęły Centra Spotkań Młodzieży Akademickiej. Priorytetowym zadaniem tych ośrodków było stworzenie platform do dyskusji, które by służyły pokonaniu nawarstwionych przez dziesięciolecia stereotypów, rozwijaniu poczucia wrażliwości wobec siebie i innych w kontekście konfliktów i wojny, a także formowaniu wspólnej wizji przyszłości. W Europie działalność podobnych ośrodków jest zalecana jako skuteczne narzędzie pojednania. Stało się to podstawą dla dwóch lokomotyw zjednoczonej Europy – Niemiec i Francji, które stworzyły platformę do realizacji tego pomysłu.

  Na początku lat 90. Polska również skorzystała z takich rozwiązań. Stosunki między Polską a Niemcami po II wojnie światowej były również szczególnie skomplikowane. Było to spowodowane pamięcią o milionach poległych Polaków z rąk hitlerowców, masowych deportacjach niemieckiej ludności, roszczeniami terytorialnymi i nie tylko. W tych okolicznościach środowiska polityczne Niemiec i Polski postanowiły założyć Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej w Krzyżowej, które funkcjonuje w dawnym pałacu generała Helmulta von Moltke. Pomysł stworzenia naszego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej jest oparty na tych samych priorytetach co Centra Spotkań Młodzieży Akademickiej w Niemczech i Francji.

  Chronologia wydarzeń

  Biorąc pod uwagę doświadczenia europejskich przyjaciół oraz relacje obu społeczeństw na tle pamięci historycznej, w 2007 roku Przykarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka inicjował pomysł stworzenia Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej RP i Ukrainy pod hasłem: “Pamiętając o przeszłości - razem budujmy przyszłość. ”

  Od tego czasu inicjatywa ta objęta jest stałym patronatem Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Wspomniana kwestia jest stałym punktem porządku obrad komitetów doradczych prezydentów RP i Ukrainy od 2007 r.

  W 2011 roku idee utworzenie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej RP i Ukrainy, a także renowacja Obserwatorium Astronomicznego na górze Pop Iwan - obecne Międzynarodowe Centrum Naukowego Obserwatorium - zostały uwzględnione w Mapie drogowej stosunków polsko-ukraińskich.

  W 2017 roku Przykarpacki Uniwersytet Narodowy imienia Wasyla Stefanyka wziął udział w konkursie projektów inwestycyjnych z myślą o zbudowaniu

  Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej Rzeczypospolitej Polskiej i

  Ukrainy we wsi Mykułyczyn. Ta pozytywna decyzja rządu została podjęta w kontekście zaostrzenia międzypaństwowych stosunków Ukrainy z Polską, Węgrami i Rumunią w kontekście pamięci historycznej.

  Propozycja uniwersytetu dotycząca wdrożenia powyższej koncepcji, która okazała się skuteczna dla Niemiec i Francji i Polski, została poparta przez rząd ukraiński.

  Koncepcja Centrum zaproponowana przez Przykarpacki Uniwersytet Narodowy imienia Wasyla Stefanyka opiera się na doświadczeniach międzynarodowych ośrodków młodzieżowych w Niemczech, Francji i Polsce, ale wprowadza nowe elementy, które radykalnie odróżniają je od wspomnianych centrów spotkań młodzieży. Wieś Mykułyczyn jest najlepszym miejscem do realizacji tego pomysłu, ponieważ powstała również na pograniczu wielokulturowym - na pograniczu państw, narodów, kultur, religii i języków.

  Tradycja klubu dyskusyjnego została zachowana, co pozwoli na stworzenie platformy do komunikacji między młodymi ludźmi z różnych krajów w celu refleksji nad przeszłością i formułowaniu wspólnej wizji przyszłości.

  Pierwszym elementem, który nie został jeszcze wdrożony w innych centrach, jest stworzenie nowoczesnego centrum IT-Hub, celem którego jest stworzenie platformy do symulacji komputerowych przy podejmowaniu decyzji zarządczych dla młodych liderów. Podobne programy od dawna rozwijane są w Stanach Zjednoczonych i krajach UE i funkcjonują z powodzeniem w kształtowaniu sposobu myślenia kierowników różnych szczebli w przygotowaniu ich do zarządzania.

  Drugi element to wyjątkowa platforma rozwoju naukowej i innowacyjnej praktycznej (stаrt-up) współpracy na potrzeby dyskusji, seminariów i konferencji.

  Trzeci element to wspólna wędrówka w Karpaty, która powinna integrować i zbliżyć młodych ludzi z różnych krajów w warunkach ekstremalnych. Przyczyni się również do tego działalność Międzynarodowego Centrum Naukowego “Obserwatorium” (g. Pop Iwan 2002 m n.p.m. Czarnohora, Karpaty).

  Wyżej wymienione kierunki działalności Centrum pozwolą formować potężne proukraińskie lobby, przede wszystkim w środowisku państw Unii Europejskiej, a także wśród krajów ważnych dla Ukrainy i świata.

  Ponadto już dzisiaj inicjator - Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka zdaje sobie sprawę, że zadania i możliwości Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej wykraczają daleko poza swoje ramy. Oznacza to, że w najbliższej przyszłości centrum to stanie się Centrum integracji młodzieży z UE i krajów poradzieckich.Pozwoli to Ukrainie wypracować pozytywny wizerunek i lobby Ukrainy nie tylko w UE.

  Obecnie trwają negocjacje polskich partnerów, którzy pozytywnie odnoszą się do idei o finansowym wsparciu projektu poprzez zakupienie najnowocześniejszego IT-sprzętu informatycznego dla realizacji pierwszego zadania centrum.

  Opis techniczny projektu

  MCS powstaje we wsi Mykułyczyn (gmina Jaremcze, obwód iwanofrankowski), na działce uniwersyteckiej obok sportowo-uzdrowiskowego zespołu „Smericzka”.

  Projekt MCS został wdrożony przez Sp. z o.o. “Atelje Architecture Plus”. Architektem jest
  J. Doroszenko. W 2018 r. na ogólnoukraińskim konkursie autor projektu został laureatem nagrody “Związku Architektów Ukrainy”.

  Projekt jest wyjątkowy pod względem realizacji, ponieważ z jednej strony budynek powinien był być „dopasowany” do górskiego krajobrazu przy maksymalnym zachowaniu architektury narodowego kolorytu, z drugiej zaś strony - stworzenie nowoczesnego centrum kongresowego, które zaspokoi gusta młodzieży i spełni swoje główne zadania.

  Ogólną ideą architektoniczną zespołu jest trójkątny dom-grażda typu galerii. Ze wszystkich stron są jednokondygnacyjne budynki.

  Część środkowa zostanie wykorzystana jako sala konferencyjna. Ogólnie 60 pokoi, które mogą pomieścić około 200 osób. Główne wejście do MCS będzie zapewnione od strony drogi. Sama sala konferencyjna będzie uniwersalna w celu wykorzystywania dla przeprowadzenia konferencji, wystaw i wszelkich innych imprez i powinna zmieścić około 400 osób. Wysokość sufitu sięga 12 metrów. Najniższy sufit pomocniczych sal wynosi 6 metrów.

  Na parterze będzie również jadalnia i kawiarnia. Projekt także przewiduje sale taneczne i gimnastyczne, które łatwo można przekształcać dzięki współczesnej technice. Na I piętrze oprócz pokojów, zaplanowane są również sale sekcyjne, sala komputerowa, mediateka i strefa lounge.

  Oprócz głównego budynku Centrum będzie posiadało budowlę gospodarczą, stację transformatorową, oczyszczalnię biologiczną, autonomiczną elektrownię, pompownię wody, zbiorniki wody, zbiorniki przeciwpożarowe i inne.

  6 listopada 2018 r., w wyniku przetargu w systemie Prozorro, wygrało prywatne przędsiębiorstwo PP “Prombudservice-Kosiv” (łączna kwota przetargu wyniosła 166,40 mln UAH).

  Składnik informacyjny

  MCS nie ma jeszcze własnej strony internetowej, ale na czas budowy projektu jest poświęcona osobna rubryka na stronie Międzynarodowego Centrum Naukowego „Obserwatorium” - BIAŁY SŁOŃ, które jest projektem satelitarnym MCS i jest odbudowywane na górze Pop Iwan (Czarnohora, Karpaty) siłami Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka i Uniwersytetu Warszawskiego, Zarządu DSNS w obwodzie iwanofrankowskim, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach grantu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina.

  Na wspomnianej stronie BIAŁY SŁOŃ, poświęconej Międzynarodowemu Centrum Spotkań Młodzież Akademickiej RP i Ukrainy, pod linkiem http://observatorium.pnu.edu.ua/post/reportazh-z-b... można zapoznać sie z historią projektu, aktualnymi danymi

  Теги: МЦЗ