У Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника відкрилася фотовиставка Яцека Внука „Білий Слон”.
– Піп Іван був такою метою, з одного боку в зимових умовах небезпечною, але метою, де ми могли зробити масу цікавих фотографій. Ці фотографії показують простір в різних світлових умовах, в сильному вітрі, різні варіанти хмар. Сама по собі споруда, покрита льодом, потужна, монументальна, вражає, – сказав Яцек Вник з Вищої державної професійної школи ім. Станіслава Піґоня в Кросно.
Після відкриття фотовиставки чисельній публіці було продемонстровано два документальні фільми, зняті за підтримки Міністерства закордонних справ, а також Сенату Республіки Польща.
Фільм „Обсерваторія” режисера Вєслава Романовського, який знято за ініціативи Польського Інституту у Києві і Студій Східної Європи, ставить за мету промоцію особливого об’єкта архітектурної і наукової спадщини II Речі Посполитої, якою є давня польська Обсерваторія, яку по-простому називають Білий Слон.
Натомість фільм режисера Євгена Сала із Кур’єра Ґаліцийського „Білий Слон”, виготовлений кіностудією „Львів”, розповідає про сьогодення неймовірної обсерваторії на Попі Івані.
– Фільми справили на мене приємне враження. Зокрема тому, що, вочевидь, розповідають історію місця, але й розповідають про те, яку роль це місце відіграє сьогодні і зіграє в майбутньому. Як багато воно може допомогти в єднанні народів, аби служити звичайним людям, так само і своєю чудовою історією, – сказав консульський аташе із Генерального Консульства РП у Львові Патрик Стельмах.
Про відбудову і функціонування Обсерваторії розповіли після перегляду фільмів керівник ДСНС в Івано-Франківській області Володимир Чернецький та ректор університету Ігор Цепенда.
– Це такий наш спільний успіх, бо нам вдалося виграти грант в рамках грантів транскордонної програми PL-BY-UA, яка стосується відновлення давньої Обсерваторії і фактичної адаптації до Центру гірського порятунку, який дасть змогу сьогодні творити потужний осередок вишколу рятувальників. Грант становить 1 мільйон 50 тисяч євро, – сказав ректор Цепенда. – Це буде добра школа для гірських рятувальників, а також дослідницьким осередком для студентів, науковців обох країн. Так, щоби обсерваторія працювала увесь рік. Власне, цього ми прагнемо, щоби це не був сезонний об’єкт, – підкреслив пан Цепенда.
– Тема відновлення давньої Обсерваторії дуже цікава. Не менш цікавим є формат співпраці. Це співпраця різних інституцій, співпраця польської і української сторін. Відомо, що надзвичайні ситуації не знають кордонів. Ніщо так не зближує людей, як участь у спільних проєктах, особливо, пов’язаних із безпекою людей, – сказав Володимир Чернецький.
Захід відбувся в рамках 8 Перегляду сучасного польського кіно „Під Високим Замком” в Івано-Франківську.